• 30 marca 2017

Targi mechaniczne w Kielcach 2017

Targi mechaniczne w Kielcach 2017

Targi mechaniczne w Kielcach 2017 768 1024 e-mechanicus.pl

Miałem okazję odwiedzić targi mechaniczne w Kielcach (pozdrowienia dla Toudiego 😉 ). Zawsze przy takich okazjach można zobaczyć rzeczy, o których „największym fizjologom się nie śniło” – nowinki techniczne, maszyny, narzędzia, urządzenia. Dosłownie: wszystko, co inżynier mechaniki/elektroniki/automatyki wymyślił, można tam było zobaczyć. Dlatego zachęcam każdego kto się tymi tematami interesuje na uczestnictwo w tego typu imprezach. Zawsze można się czegoś za darmo napić, a nawet skubnąć jakiegoś cukierka 😉 Poniżej kilka fotek i filmików z pracy niektórych maszyn. Na początek: praca półprofesjonalnej (żeby nie powiedzieć amatorskiej) drukareczki 3D:

Drukarka dosyć prosta, ale pomimo tego ma dwa extrudery, czyli może drukować dwoma filamentami naprzemiennie albo naraz (filament to ten „atrament” czyli plastikowa żyłka). A czego się jeszcze dowiedziałem? Ano tego, że można także drukować przedmioty z różnych metali (!), i to z baardzo dużą dokładnością(z tego co pamiętam to do paru mikronów). Dzięki nim można osiągnąć chropowatość rzędu Ra6 (a to baaardzo dobry wynik). Już dosyć dużo się opisałem, zapraszam do obejrzenia kolejnych filmików:

Powyżej pokazana jest przecinarka laserowa która dosyć szybko wycina „kratkę”. Ciekawa sprawa, nie wiem czy u mnie w robocie lasery tak tną. Muszę się dopytać 😉 Lecimy dalej:

Tokarek także nie zabrakło. Konwencjonalne, CNC, małe, duże – co kto chciał, to miał 🙂 Natomiast taką z przechwytem detalu (czyli z wrzecionami z obu stron) to widziałem pierwszy raz.

Przecinarkę do profili co prawda już widziałem, ale tylko w internetach. Może ktoś jest chętny na zbudowanie takiego sprzętu?

Wykrawarek młoteczkowych było kilka. Rzadko się o nich mówi, bo używane są raczej w dużych zakładach.

I ostatnia rzecz: zaginarka do blach. Ta jest jednak inna niż wszystkie – zagina w obie strony 😀 I na dodatek sama przestawia sobie detal. Czyli raz ustawiamy detal i wyjmujemy z gotowymi czterema zagięciami.

Oczywiście było także wiele innych ciekawych nowinek, ale obejrzenie wszystkiego w ciągu 3 godzin było niemożliwe. Mam nadzieję, że zachęcę przede wszystkim hobbystów do odwiedzania takich przedsięwzięć. Na koniec zachęcam do obejrzenia jeszcze kilku fotek.